Omnitherm

Promienniki niskocieplne

TS 3000: Zasada działania

Zasada działania promiennika gazowego TERMSTAR 3000 polega na krążeniu gorących spalin w rurach promieniujących. Krążące spaliny ogrzewają powierzchnię rur, z ich dolnej części, pokrytej specjalną powłoką z wysoką emisyjnością promieniuje ciepło do ogrzewanej przestrzeni. Górna powierzchnia rur pokryta jest izolacją cieplną, która nie pozwala na niepożądane uchodzenie ciepła do otaczającej przestrzeni.

Szczegóły działania urządzenia są widoczne na poniższym schemacie.

TERMSTAR 3000 - schemat funkcji jednostki recyrkulacyjnej

(po kliknięciu schemat pokaże się w pełnej wielkości)

Gaz jest spalany za pomocą palnika nadciśnieniowego. Dopływ powietrza do spalania zapewnia samodzielny wentylator radialny, co umożliwia dokładne ustawienie stosunku paliwo – powietrze. Palnik nadciśnieniowy pracuje z wysoką turbulencją, spalanie jest więc doskonałe, ilość powstałych tlenków azotu jest minimalna nawet przy małym nadbytku powietrza. Płomień pali się w komorze spalania, która podłączona jest do gałęzi doprowadzającej rur promieniujących i ochładzana jest przez recyrkulowane spaliny.

Intensywną cyrkulację spalin w rurach promieniujących zapewnia wentylator radialny umieszczony w komorze recyrkulacyjnej, napędzany trójfazowym silnikiem elektrycznym. Schłodzone spaliny w temperaturze ok.140 °C wsysane są z gałęzi zwrotnej rur promieniujących, gdzie mieszają się z gorącymi spalinami z palnika, które mają temperaturę ok. 1000°C. Końcowa mieszanka, która na początku gałęzi doprowadzającej rur promieniujących ma temperaturę ok. 330°C, płynie rurami promieniującymi za pomocą wydajnego radialnego recyrkulacyjnego wentylatora z dosyć dużą szybkością. W ten sposób nawet przy promienniku o długości 120 m przeciętna temperatura powierzchni promieniującej jest mniej więcej jednakowa. Daje to równomierną intensywność promieniowania na całej długości promiennika. Zastosowanie intensywnej recyrkulacji wyraźnie obniża naprężenie cieplne części i elementów składowych promiennika, ponieważ promiennik pracuje w temperaturach wyraźnie niższych niż promienniki innych systemów.

Dokładne ustawienie optymalnej szybkości cyrkulacji przeprowadza się za pomocą zaworu dławiącego, osadzonego w komorze recyrkulacyjnej.